close
تبلیغات در اینترنت
قیمت بنزین در سال ۹۷ | سهمیه بندی بنزین سال 97
loading...

جدید 97 | عکس،دانلود،فیلم

آیا بنزین در سال ۹۷ سهمیه بندی خواهد شد سهمیه بندی بنزین سال ۹۷ سهمیه بندی بنزین : درپی مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و از سویی اصرار دولت بر تغییر قیمت، پیشنهاد سهمیه‌بندی و فروش دونرخی بنزین در سال آینده که رئیس مجلس هم بر آن تأکید…

جدید 97 | عکس،دانلود،فیلم

آیا بنزین در سال ۹۷ سهمیه بندی خواهد شد سهمیه بندی بنزین سال ۹۷ سهمیه بندی بنزین : درپی مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و از سویی اصرار دولت بر تغییر قیمت، پیشنهاد سهمیه‌بندی و فروش دونرخی بنزین در سال آینده که رئیس مجلس هم بر آن تأکید…

قیمت بنزین در سال ۹۷ | سهمیه بندی بنزین سال 97

admin چهارشنبه 13 دي 1396 نظرات ()

آیا بنزین در سال ۹۷ سهمیه بندی خواهد شد

سهمیه بندی بنزین سال ۹۷

سهمیه بندی بنزین : درپی مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و از سویی اصرار دولت بر تغییر قیمت، پیشنهاد سهمیه‌بندی و فروش دونرخی بنزین در سال آینده که رئیس مجلس هم بر آن تأکید کرده، به‌طور جدی مطرح شده است.

 

سهمیه بندی بنزین

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در هفته‌های اخیر، اختلافات مجلس شورای اسلامی و دولت درباره وضعیت قیمت بنزین در لایحه بودجه ۹۷ به اوج خود رسیده و فضای مبهمی در این زمینه ایجاد شده است. از طرفی، بسیاری از نمایندگان مجلس حتی نمایندگان شاخص حامی دولت مانند رئیس کمیسیون تلفیق مجلس و سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرده‌اند که مخالف پیشنهاد دولت برای افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان هستند.

 

بسیاری از نمایندگان مجلس با هدف جلوگیری از افزایش فشارهای اقتصادی به مردم، بحث عدم افزایش قیمت بنزین را به‌صورت جدی مطرح کرده‌اند، با توجه به همین موضوع، احتمال حذف تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۹۷ و حتی ایجاد منع قانونی برای افزایش قیمت بنزین در سال آینده توسط مجلس بالاست.

 

از طرف دیگر، مقامات ارشد دولتی حتی شخص رئیس جمهور همچنان ضمن تأکید بر ضرورت اصلاح قیمت حامل‌های انرژی براساس برنامه ششم توسعه و همچنین ضرورت توجه بیشتر به موضوع اشتغال از پیشنهاد دولت در زمینه افزایش قیمت بنزین دفاع می‌کنند و بر ضرورت تصویب آن تأکید دارند.

 

در همین زمینه، صبح دیروز، حسن روحانی، رئیس جمهور در دیدار با رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی گفت: «مگر شما در قانون نگفتید که حامل‌های انرژی چگونه باید اصلاح شود. قانون خودتان است… به‌نظر من اگر مجلس، فکر می‌کند منبع بهتری دارد، در تبصره ۱۸ بیاید از منبع بهتر استفاده کند، ولی اگر ما برای اشتغال سالهای آینده، امسال تصمیم‌گیری درستی نداشته باشیم، نمی‌توانیم. شما بدانید، هیچ مسأله‌ای بالاتر از مسأله اشتغال نیست و هیچ خطری بالاتر از بیکاری نیست».

 

این وضعیت در حالی ایجاد شده است که اصولاً این دوگانه مخالفت با هر گونه افزایش قیمت بنزین یا افزایش شدید قیمت بنزین به‌صورت تک‌نرخی، غلط است و نهایتاً به‌ضرر عموم مردم به‌خصوص مستضعفان تمام می‌شود.

 

* چرا دوگانه بنزینی مجلس و دولت غلط است؟

پیشنهاد بسیاری از نمایندگان مجلس مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت بنزین که به‌معنای توقف در وضعیت فعلی است، راهکار نادرست و غیرقابل قبولی است و افزایش قیمت این حامل انرژی ضرورت دارد، زیرا:

 

الف ــ در سال‌های اخیر، شاهد افزایش قابل توجه و کم‌سابقه رشد مصرف بنزین بوده‌ایم به‌گونه‌ای که امسال رشد مصرف این فرآورده نفتی به ۸ درصد رسیده است، بنابراین در صورت تثبیت مجدد قیمت بنزین، شاهد افزایش مجدد رشد مصرف این فرآورده نفتی و افزایش واردات آن خواهیم بود.

 

ب ــ براساس آمارهای رسمی وزارت نفت قیمت فروش داخلی هر لیتر بنزین به‌ترتیب حدود ۳۰۰ و ۹۰۰ تومان کمتر از قیمت تمام‌شده و قیمت فوب خلیج فارس این فرآورده نفتی است، بنابراین قیمت فعلی بنزین همچنان یارانه‌ای است.

 

با توجه به این قضیه و همچنین سیستم تک‌نرخی توزیع آن، هر کس بنزین بیشتری مصرف کند از یارانه بیشتری استفاده می‌کند، یعنی یارانه پنهان بنزین عمدتاً به پرمصرف‌ها می‌رسد که این امر خلاف عدالت اجتماعی و اصول مدیریت مصرف است.

 

ج ــ با عدم افزایش قیمت بنزین، بخش قابل توجهی از بودجه پیش‌بینی‌شده دولت برای اشتغالزایی در قالب تبصره ۱۸ بودجه ۹۷ (حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان) محقق نخواهد شد و عملاً برنامه دولت در این زمینه نیمه‌کاره می‌ماند.

 

از طرف دیگر، پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش ۵۰درصدی قیمت بنزین به‌صورت تک‌نرخی هم راهکار نادرست و پرهزینه‌ای است که هم تداوم سیستم ناعادلانه «یارانه بیشتر برای مصرف بیشتر» و هم حرکت به‌سمت اقتصاد ریاضتی محسوب می‌شود و تبعات زیر را دارد:

 

۱ ــ افزایش ۵۰درصدی قیمت بنزین هم تورم زیادی در بخش حمل‌ونقل ایجاد می‌کند و هم با توجه به ویژگی‌های خاص این حامل انرژی در جامعه، تورم روانی قابل توجهی را در سایر بخشهای مختلف اقتصادی ایجاد می‌کند. این تورم موجب افزایش فشار اقتصادی بر جامعه به‌خصوص خانوارهای مستضعف می‌گردد. به‌علاوه، این افزایش قیمت بنزین، کاهش رشد اقتصادی و افزایش جمعیت بیکاران را به‌دنبال دارد.

 

۲ ــ تأثیر افزایش ۵۰درصدی قیمت بنزین بر کنترل مصرف، محدود و موقتی بوده و بعید است بیش از یک سال به‌طول بینجامد، همان‌طور که علی‌رغم افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ شاهد بودیم که رشد ۲درصدی مصرف این فرآورده نفتی در آن سال به رشد ۵٫۵ و ۸ درصدی مصرف در سالهای ۹۵ و ۹۶ افزایش یافت.

 

* بهترین راهکار احیای سهمیه بندی بنزین است

با توجه به آنچه گفته شد، هم حفظ وضع موجود (تثبیت بنزین ۱۰۰۰تومانی) و هم افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان با توجه به آنچه گفته شد، به‌نفع پرمصرفها (عمدتاً پردرآمدها) و به‌ضرر عموم مردم به‌خصوص مستضعفان است و باید سراغ راهکار دیگری رفت. راهکار سوم یا راهکار صحیح که از سوی علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز پیشنهاد شد، احیای سهمیه بندی بنزین و دونرخی شدن مجدد بنزین است. لاریجانی گفت: «حتماً شرایط مردم را در نظر بگیرید و پرش در این زمینه به‌مصلحت نیست و باید راههایی مانند دونرخی بودن اندیشیده شود تا به طبقات پایین جامعه فشار نیاید»، برخی از نمایندگان مجلس مانند رحیم زارع، نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق مجلس هم از طرفداران این پیشنهاد هستند.

 

احیای سهمیه‌بندی بنزین با محور قرار دادن خانواده به‌جای خودرو، راه درست برای اصلاح وضعیت موجود بدون ایجاد فشار به عموم مردم به‌خصوص مستضعفان است. در صورتی که قیمت بنزین برای عموم خانوارها که کم‌مصرف هستند همان ۱۰۰۰ تومان باقی بماند و صرفاً قیمت این فرآورده برای خانوارهای پرمصرف که مصارفی بالاتر از حد متوسط جامعه (مثلاً ۸۰ لیتر در ماه) دارند، افزایش چشمگیری یابد و مثلاً به ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ تومان برسد، سیستم ناعادلانه «یارانه بیشتر برای مصرف بیشتر» اصلاح می‌شود و پرمصرفها مجبور می‌شوند برای مصارف بالای خود، هزینه بیشتری بپردازند.

 

سایر مزایای استفاده از این راهکار عبارتست از: کاهش اثرات تورمی و فشار اقتصادی به عموم مردم به‌خصوص مستضعفان، اصلاح الگوی مصرف بنزین به‌صورت گسترده‌تر و بلندمدت‌تر و همچنین تحقق بخش اعظم درآمدهای مدنظر دولت از محل افزایش قیمت بنزین (تبصره ۱۸ لایحه بودجه) و در نتیجه، فراهم شدن امکان اجرای برنامه‌های اشتغالزایی دولت.

 

حرف تازه

 

 

 

آیا بنزین در سال ۹۷ سهمیه بندی خواهد شد؟ - مجله اینترنتی حرف ...

 

harfetaze.com › اخبار › اخبار گوناگون

 

۳ ساعت پیش - سهمیه بندی بنزین سال ۹۷. سهمیه بندی بنزین : درپی مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و از سویی اصرار دولت بر تغییر قیمت، پیشنهاد سهمیه‌بندی و فروش دونرخی بنزین در سال آینده که رئیس مجلس هم بر آن تأکید کرده، به‌طور جدی مطرح شده است. سهمیه بندی بنزین.

 

قیمت بنزین در سال 97 افزایش می یابد؟/سیستم حمل و نقل ...

 

www.yjc.ir › اقتصادی › اقتصاد و انرژی

 

۹ مهر ۱۳۹۶ - خادمی بیان کرد:تجربه نشان داده ، در کشور ما تنها سیستم دو نرخی سوخت و سهمیه بندی منجر به کنترل و کاهش میزان مصرف شده است. ... کرد: بر اساس قانون ،قیمت بنزین باید ۹۰ تا ۹۵ درصد فوب خلیج فارس باشد و از آنجایی که با کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت بنزین کاهش می یابد، افزایش بنزین در سال ۹۷ ممکن نخواهد بود.

 

آیا بنزین در سال ۹۷ سهمیه بندی خواهد شد؟

 

 

تثبیت قیمت بنزین در سال ۹۷ قوت گرفت - دنیای اقتصاد

donya-e-eqtesad.com/بخش.../3335555-تثبیت-قیمت-بنزین-در-سال-قوت-گرفت

۴ ساعت پیش - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیش بینی ما مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال۹۷است ۳ منبع درآمدی جایگزین برای هزینه در بخش اشتغال به جای افزایش قیمت حامل‌های انرژی راتشریح کرد.

قیمت بنزین در بودجه ۹۷ اعلام شد - دنیای اقتصاد

donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-62/3328994-قیمت-بنزین-در-بودجه-اعلام-شد

۲۸ آذر ۱۳۹۶ - پایگاه اطلاع رسانی دولت طی اخباری رسما اعلام کرد قیمت بنزین در سال 97 به 1500 تومان می رسد و یارانه به 42 میلیون نفر از مردم تعلق خواهد گرفت.

تثبیت قیمت بنزین در سال ۹۷ قوت گرفت - سایت خبری ...

tabnakeghtesadi.ir/fa/news/761137/تثبیت-قیمت-بنزین-در-سال-۹۷-قوت-گرفت

۵ ساعت پیش - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیش بینی ما مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ است ۳ منبع درآمدی جایگزین برای هزینه در بخش اشتغال به جای افزایش قیمت حامل‌های انرژی راتشریح کرد. به گزارش مهر، محمد رضا پورابراهیمی درباره تصمیم احتمالی مجلس درباره قیمت حامل های انرژی بویژه بنزین ...

قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش می‌یابد؟

www.fardanews.com/fa/news/730719/قیمت-بنزین-در-سال-۹۷-افزایش-می‌یابد

۹ مهر ۱۳۹۶ - به دنبال رکورد زنی مصرف بنزین در کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از احتمال افزایش قیمت این فرآورده نفتی در سال ۹۷ سخن می‌گویند.

قیمت بنزین در سال 97 افزایش می یابد؟/سیستم حمل و نقل ...

www.yjc.ir › اقتصادی › اقتصاد و انرژی

۹ مهر ۱۳۹۶ - وی با بیان اینکه طبق قانون باید قیمت بنزین بر اساس فوب خلیج فارس تعیین شود، تصریح کرد: بر اساس قانون ،قیمت بنزین باید ۹۰ تا ۹۵ درصد فوب خلیج فارس باشد و از آنجایی که با کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت بنزین کاهش می یابد، افزایش بنزین در سال ۹۷ ممکن نخواهد بود. نماینده مردم زرند در مجلس دهم شورای ...

بنزین 1500 تومانی برای سال 97

www.eghtesadnews.com/بخش-اقتصاد-سیاسی-57/193552-بنزین-تومانی-برای-سال

۲۰ آذر ۱۳۹۶ - روند قیمت حامل های انرژی در بودجه ۹۷ بررسی شد. بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای سال ۹۷. رئیس‌جمهوری در صحن علنی بهارستان یکی از مهم‌ترین مبانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ را «اشتغال فراگیر» اعلام کرد. اهرم اصلی این اشتغال‌زایی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بوده که بر مبنای تبصره ۱۸ لایحه مذکور، منابع حاصل از این تغییر ...

قیمت بنزین در سال آینده چقدر افزایش می‌یابد؟+جدول - مشرق نیوز

https://www.mashreghnews.ir/.../قیمت-بنزین-در-سال-آینده-چقدر-افزایش-می-یابد-جد...

۲۱ آذر ۱۳۹۶ - قیمت بنزین در سال آینده چقدر افزایش می‌یابد؟+جدول. قیمت بنزین. مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه کشور از وجود سه سناریو دولت برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی خبر داد. به گزارش مشرق، دولت در لایحه بودجه سال 97 کشور با پیش‌بینی درآمد ... کاهش ۹ درصدی بودجه ۹۷ نسبت به ۹۶ ... آخرین جزئیات از افزایش قیمت بنزین ...

قیمت جدید سوخت رسماً اعلام شد؛ بنزین 1500 و گازوئیل 400 ...

https://www.tasnimnews.com › اقتصادی › اقتصاد کلان و بودجه

۲۸ آذر ۱۳۹۶ - پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرد، بر اساس بودجه 97 قیمت بنزین لیتری 1500 و گازوئیل 400 تومان می‌شود.

افزایش قیمت بنزین در سال 97 در دولت مطرح است/تمام جوانب ...

www.icana.ir/.../افزایش-قیمت-بنزین-در-سال-97-در-دولت-مطرح-است-تمام-جوانب-افزا...

۴ مهر ۱۳۹۶ - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ ایده دولت است. ... جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به احتمال افزایش قیمت بنزین در بودجه سال 97، اظهار داشت: برای بررسی افزایش قیمت بنزین باید در سال 97 باید جلسات متعددی برگزار شود ...

طرح دولت روحانی برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال ...

https://www.radiofarda.com/a/iran_government_budget_price.../28926870.html

۲۸ آذر ۱۳۹۶ - پایگاه اطلاع رسانی دولت در گزارشی اعلام کرد که در لایحه بودجه سال ۹۷، راهکار تامین منابع برای اشتغال‌زایی، افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای هر لیتر عنوان شده است و مهمترین دلیل آن، رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است. قیمت فوب خلیج فارس، قیمت بنزین وارداتی یا ...بنزین 1500 تومان سال 97 | قیمت بنزین در سال 97 چقدر خواهد ...

harfetaze.com › اخبار › اخبار گوناگون

۲۱ آذر ۱۳۹۶ - بنزین 1500 تومان. بنزین ۱۵۰۰ تومان – افزایش قیمت بنزین. حمیدرضا حاجی‌بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور اظهار داشت: با توجه به عملکرد بودجه سال ۹۶ و عدم تحقق بخش زیادی از درآمدهای امسال که همراه با افزایش تنخواه ۳۶ هزار میلیارد تومانی بوده است، باید در لایحه سال ...

چرا افزایش قیمت بنزین در سال 97 ممکن نیست :: خبرگزاری ...

www.icana.ir/Fa/News/349915/چرا-افزایش-قیمت-بنزین-در-سال-97-ممکن-نیست

۷ مهر ۱۳۹۶ - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که با کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش پیدا نخواهد کرد. ... حسین امیری خامکانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره احتمال افزایش قیمت بنزین در بودجه سال 97، اظهار داشت: افزایش قیمت بنزین در برنامه دولت نیست با این کار این ...

افزایش قیمت بنزین در بودجه ۹۷ دیده شده است - کیهان

kayhan.ir/fa/news/120899

۲۱ آذر ۱۳۹۶ - کمتر از 24 ساعت بعد از تکذیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سوی برخی مسئولان و رسانه‌های حامی دولت، وزیر نفت این موضوع را تکذیب نکرد. لایحه بودجه سال 97 روز یکشنبه با حضور رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی به نمایندگان مردم تقدیم شد. درباره ارقام بودجه سال آینده اظهارات مختلفی از سوی دولتی‌ها و کارشناسان ...

افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ در دولت مطرح است - سایت خبری ...

www.tabnak.ir › مجلس › سیاسی

۴ مهر ۱۳۹۶ - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ ایده دولت است.

دلایل مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ اعلام شد

www.alef.ir/news/3961005003.html

۵ دی ۱۳۹۶ - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دلایل مخالفت پارلمان با افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ را تشریح کرد.

قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومان شد - زومیت

https://www.zoomit.ir/2017/12/19/266040/authority-confirmed-fuel-price-increase/

۲۷ آذر ۱۳۹۶ - به‌عنوان نمونه، گازوئیل در کشورمان ۳۰۰ تومان است و در کشورهای جنوبی ایران حدود ۶ هزار تومان قیمت دارد و همین موضوع باعث افزایش انگیزه جهت قاچاق سوخت می‌شود. بر اساس بودجه‌ی سال ۹۷، قیمت بنزین ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان خواهد بود؛ البته دولت در اجرای این طرح مختار است و زمان اجرای آن هنوز مشخص نیست. در صورت ...

نکونیوز - سه سناریوی قیمت بنزین در سال ۹۷

neconews.com/vdccmeqo.2bqm08laa2.html

۵ دی ۱۳۹۶ - از زمانی که ارائه پیشنهاد افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در لایحه بودجه ۹۷ توسط دولت قطعی شده است حالا گمانه زنی ها درباره نرخ سوخت در سال آینده وارد فاز تازه ای شده است. هرچند در این حوزه هم اختلافات سیاسی منتقدان دولت با دولت، تعیین کننده تر به نظر می رسد.

دلایل مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ - روزاروز

www.rouzarouz.ir/news/.../دلایل-مخالفت-مجلس-با-افزایش-قیمت-بنزین-در-سال-۹۷

۵ دی ۱۳۹۶ - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دلایل مخالفت پارلمان با افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ را تشریح کرد.

احتمال افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ - آنا

www.ana.ir/news/292878

۱۷ مهر ۱۳۹۶ - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مباحثی درباره افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ آغاز شده است که امکان دارد این اتفاق بیافتد؛ منتهی اگر این اتفاق رخ دهد باید طوری این موضوع مدیریت شود که به قاچاق نینجامد.

نسیم آنلاین | دلایل مخالفت مج

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
آرشیو

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

Xبستن تبليغات
برچسب ها :

.